Na czym polega spedycja?

Spedycja krajowa, jak również międzynarodowa, to jedne spośród części branży TSL – transport, spedycja, oraz logistyka. Czym tak naprawdę zajmują się spedytorzy i komu potrzebna jest organizacja transportu?

Zanim zaczniemy analizować poszczególne elementy wymienionej branży, powinniśmy zacząć od definicji spedycji. W sporym uproszczeniu, jest to organizacja przewozu towarów, jak i wykonywanie wszelkich, albo niektórych związanych z tymże czynności. Spedycja (transport towarów), może być realizowana przez: 

  • pracownika transportu (własna spedycja) działającego w ramach przedsiębiorstwa,
  • specjalistyczne przedsiębiorstwo spedycyjne,
  • zewnętrzną firmę transportową (spełnia rolę przewoźnika, oraz jednocześnie spedytora). 

Spedytor – czym się tak dokładnie zajmuje?  

Spedytor to specjalista, który zajmuje się organizacją procesu przewożenia towarów od nadawców do odbiorców. Jego odbiorcami, mogą być indywidualne osoby, jak i różne przedsiębiorstwa.

Pracownik ten, odpowiedzialny jest za organizację przewozu, czy też wystawienie odpowiedniej dokumentacji (listy przewozowe dobrane do rodzaju środka transportu, to znaczy samolotów, statków, kolei czy też samochodów). W rozumieniu potocznym, spedytorem jest firma spedycyjna.  

Klasyfikacja spedycji z uwagi na rodzaj 

Wyróżnić można dwa typy spedycji: 

  • świadczenie o charakterze nieodpłatnym (własne),
  • usługa z nastawieniem na zyski (materialna/publiczna). 

Usługa materialna – przeznaczona do sprzedaży, do której dostęp ma każdy z uczestników, za określone wcześniej wynagrodzenie. 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Logistyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz